SIEMACHA

Tworzymy otwarte, zasobne i uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad.


Przejdź do siemacha.org.pl

lub wybierz obszar, który Cię interesuje
TERAPIA
Siemacha Bar
Gala otwarcia Nowoczesnego Domu Dziecka
Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, oficjalnie otworzył 21 grudnia 2014 roku Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie Tarnowa. Stowarzyszenie SIEMACHA, znane z odważnego wdrażania społecznych innowacji, połączyło w jednym obiekcie funkcję opieki całodobowej, ofertę warsztatów dziennych oraz pływalnię sportową. 
Wkrótce, na wiosnę 2015 roku, powstanie w Odporyszowie Centrum Sportów Konnych, a także wielofunkcyjne boisko z oświetleniem hybrydowym. Z kompleksu będzie korzystać blisko 300 osób dziennie. Uroczysta gala otwarcia zgromadziła ponad 100 osób, w tym partnerów i przyjaciół SIEMACHY, którzy w szczególny sposób przyczynili się do powstania innowacyjnego obiektu.

Wdrażanie innowacji społecznych stanowi ambicję i dumę Stowarzyszenia SIEMACHA. W 2008 roku SIEMACHA otworzyła wyjątkowe Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Krakowie, dynamiczną przestrzeń syntezy
wychowania, sportu i terapii, które zdobyło uznanie na wielu międzynarodowych forach. W 2010 roku organizacja uruchomiła pierwszą na świecie placówkę dla dzieci i młodzieży przy galerii handlowej w Tarnowie.
W 2012 roku, dzięki staraniom SIEMACHY, bezpłatna oferta terapeutyczna została wprowadzona pod dach centrum handlowego w Rzeszowie. Obecnie, w 2014 roku, został ukończony pionierski projekt
Nowoczesnego Domu Dziecka w Odporyszowie.

W części całodobowej mieszka obecnie 9 wychowanków. To dzieci w wieku od 3 do 15 lat, które z różnych powodów nie mogą dorastać w rodzinach biologicznych. Celem pobytu wychowanków w placówce,
którą nazywamy SIEMACHA Spot 24/7 (w sensie formalnym: „placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego”), jest możliwie szybkie usamodzielnienie oraz powrót do środowiska rodziny biologicznej.
Właśnie dlatego pedagodzy SIEMACHY tak duży nacisk kładą na zaradność, samodzielność i odpowiedzialność. Placówka w Odporyszowie nie zatrudnia kadry obsługowej w postaci kucharek, sprzątaczek czy dozorców.
Pracownikami placówki są wyłącznie pedagodzy, a większość codziennych obowiązków takich jak przygotowywanie gorących posiłków, robienie zakupów czy sprzątanie wychowankowie wykonują samodzielnie.
Dzięki temu młodzi ludzie w naturalny sposób zdobywają podstawowe umiejętności, które w dorosłym życiu okazują się niezbędne. Wychowankowie kierowani są do takich placówek na podstawie orzeczeń sądu rodzinnego.

Obejrzyj galerię zdjęć ->