SIEMACHA

Tworzymy otwarte, zasobne i uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad.


Przejdź do siemacha.org.pl

lub wybierz obszar, który Cię interesuje
TERAPIA
Siemacha Bar
„Liryka, liryka, tkliwa dynamika…”
W teorii limeryk to krótki, żartobliwy wiersz oparty na groteskowym dowcipie, mający charakter igraszki słownej. W praktyce to szukanie pomysłu, dobieranie rymów i niepokój, czy utwór, w który włożyło się niemało wysiłku, przypadnie komuś do gustu. O tym, jak niełatwo jest być poetą, przekonali się Siemachowcy, którzy brali udział w projekcie „Mówię poprawnie – to sukces!”.
W maju, czerwcu i lipcu 2017 r. w Spotach SIEMACHY odbył się cykl warsztatów „Limeryki łamiące języki”, w ramach których blisko 200 podopiecznych Stowarzyszenia chwyciło za kartki i długopisy i popełniło limeryki. Każdy z poczatkujących poetów mógł pisać na dowolnie wybrany przez siebie temat. Uczestników ograniczała jedynie wyobraźnia i dość krótka forma tego gatunku literackiego.
 
Warsztaty w ciekawy i niesztampowy sposób pokazały Siemachowcom, że język polski to materia, z której można tworzyć niebanalne rzeczy. Język nie służy wyłącznie do komunikowania się, jest pełen bogactw i niespodzianek, a przez to warto wykorzystywać go sprawnie, dbać o niego i posługiwać się nim poprawnie.
 
Wzrost świadomości językowej wychowanków SIEMACHY to nie jedyny efekt poetyckich warsztatów. Po zakończeniu programu ukazała się bowiem tomik Wierszyki… prawie limeryki, który udowadnia, że:
  • każdy z nas ma ukrytego w sobie poetę
  • wiersz można napisać na (prawie) każdy temat
  • zabawa ze słowem to duża frajda
  • Siemachowcy mają duży talent i niemniejsze poczucie humoru!

 

Na marginesie warto pamiętać, że słynna noblistka z Krakowa, Wisława Szymborska, oprócz poważnej twórczości przez lata spontanicznie i namiętnie pisała właśnie limeryki. I kto wie, czy siemachowe warsztaty nie będą początkiem dłuższej przygody z rymami, wersami, strofami i kapryśną weną twórczą.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017”.
 
Kampania społeczno-edukacyjna „Ojczysty – dodaj do ulubionych” przypomina o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków. Przyczynia się do podnoszenia świadomości językowej i ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika  i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Czytaj więcej: http://www.nck.pl/ojczysty